header_home
Competition Prize Winners

The Chou Associates Management Inc. Prize

This prize is presented to the students from Dr. Athanassakos' 2009 HBA and MBA Value Investing classes with the highest grade point average in the course. In 2007 this prize recognized the best two MBA value investing valuation and recommendation reports in Dr. George Athanassakos’ Value Investing classes.


2009 Winners

HBA Section 1: Colin Wong

HBA Section 2: John Huo

George Athanassakos and Colin Wong

John Huo and George Athanassakos

2007 Winners

Group 1: Mike Liebrock, Niki Choo, Erik Giernalczyk, Andrew Alley and Blaine Woodcock.

Group 2: Sheryl Qian, Chris Sturby, Jonathan Saunders and Mark Turner.

Left to right: Mike Liebrock, Niki Choo, George Athanassakos, Erik Giernalczyk, Andrew Alley, Blaine Woodcock

Left to right: Sheryl Qian, Chris Sturby, George Athanassakos, Jonathan Saunders, Mark Turner

 

2006 Winners

Group 1: Amy Cao, Michael Geng, Alfred Li, Andy Sun and Jacky Xie.

Group 2: Amr Elgwaily, Rene Frey, Dmitri Razmyslovich, Sudharshan Sathiyamoorthy and Quincy Wong. 

 

The Fairfax Financial Holdings Ltd Prize

This prize is given annually and recognizes the best HBA and MBA value investing valuation report in Dr. George Athanassakos’ Value Investing classes.


2015 Winners

MBA February Class: Farah Lalani, Abhimanyu Lamba, Ryan Wong, Gina Kalboneh

MBA January Class: Alvaro Duran, Peter Gillespie, James Barnby

HBA Section 1: Noah Bronstein, Richard Chaikof, Glenn Ong, Brandon Schwartz, Michael Yelavich

HBA Section 2: Lynn Hu, Kevin Kim, Alan Li, Rajdeep Mukherjee, Hattie Zhou

HBA Section 3: Cary Chao, Cheryl Cher, Daniel Donato, Jessica He, Daniel Ma, Yoka Zhai

 

Left to right: Brandon Schwartz, Glenn Ong, George Athanassakos, Richard Chaikof

 

Left to right: Alan Li, Lynn Hu, George Athanassakos, Kevin Kim

 

Left to right: Jessica He, Yoka Zhai, George Athanassakos, Cary Chao

 

Left to right: Abhimanyu Lamba, Ryan Wong, Farah Lalani, Gina Kalboneh, George Athanassakos

 

Left to right: Alvaro Duran, George Athanassakos, Peter Gillespie, James Barnby

 

2014 Winners

MBA February Class: Chad Hauser, Charles Hechema, Tristan Hodge, Alan Man, Hugh Soong

MBA January Class: Salim Belcadi, Erik Bennasser, James McGarragle, Brad Neilson, Charles Wong, Catherine Yi

HBA Section 1: Paul Kern, Watson Lin, Parker Liu, Vivian Yau, David Yu

HBA Section 2: Josh MacDonald, Mathieu Parisien, Philip Ruffolo, John Zondo

HBA Section 3: Kai Ao, Adam Ibrahim, Jordan Magidson, Corey Obermayer, Yong Zhang

 

Left to right: Brad Neilson, Charles Wong, Catherine Yi, George Athanassakos, James McGarragle, Salim Belcadi, Erik Bennasser

Left to right: Hugh Soong, Alan Man, Chad Hauser, George Athanassakos, Charles Hechema, Tristan Hodge

Left to right: David Yu, Parker Liu, Watson Lin, George Athanassakos, Vivian Yau, Paul Kern

Left to right: John Zondo, Josh MacDonald, Mathieu Parisien, Philip Ruffolo

Left to right: Jordan Magidson, Yong Zhang, Corey Obermayer, George Athanassakos, Adam Ibrahim, Kai Ao

 

 

2013 Winners

MBA February Class: Peter Andre, John Cooper, Gregory Critchley, James Manning and Max Rosenfeld

MBA January Class: Christopher Cansick, Lucy Li, Kristian Medri, Rohan Ramesh and Andriy Yastreb

HBA Section 1: Jeff Cobourn, Michael Deliakis, Jiemi Gao, Rohit Guntur and Kevin Zhou

HBA Section 2: Brandon Altomare-Ciallella, Alex Lebedzeu, Feroz Qayyum, Matthew Ryan and Simon Yin

HBA Section 3: Carson Fullard, Ryan Hui, Adam Jacobson, Jamie McKeown and Peter Wong

 

Left to right: James Manning, John Cooper, George Athanassakos, Gregory Critchley, Peter Andre, Max Rosenfeld  

Left to right: Rohan Ramesh, Andriy Yastreb, Lucy Li, George Athanassakos, Christopher Cansick and Kristian Medri

Left to right: Rohit Guntur, Kevin Zhou, Jiemi Gao, George Athanassakos, Jeff Cobourn, Michael Deliakis

Left to right: Alex Lebedzeu, Matthew Ryan, George Athanassakos, Brandon Altomare-Ciallella, Simon Yin
(Absent: Feroz Qayyum)

Left to right:

Carson Fullard, Peter Wong, Jamie McKeown, Adam Jacobson, Ryan Hui

2012 Winners

MBA February Class: Sameer Bhaidani, Shruti Garg, A.J. Jacklin, Shilpa Joshi, Rehan Khan

MBA January Class: Jaimes Baird, Robert Clarke, Frank Guo, Achilleas Taxildaris, Haining Zha

HBA Section 1: Andrew Crow, Jeff McAllister, Tyler Press, Greg Quickmire, Bryan Sinclair

HBA Section 2: Mishal Ahmad, Shiv Daryani, Navid Nathoo, Vrajesh Shah, Michael Wang

HBA Section 3: Mike Badolato, Jared Goldberg, Shawn Lerner, Mike Mescia

 

Left to right: A.J. Jacklin, Shilpa Joshi, George Athanassakos, Shruti Garg, Sameer Bhaidani, Rehan Khan

Left to right: Jaimes Baird, Achilleas Taxildaris, George Athanassakos, Robert Clarke, Frank Guo, Haining Zha

Left to right: Andrew Crow, Jeff McAllister, George Athanassakos, Tyler Press, Greg Quickmire, Bryan Sinclair

Left to right: Mike Mescia, Shawn Lerner, George Athanassakos, Jared Goldberg, Mike Badolato

Left to right: Vrajesh Shah, George Athanassakos, Mishal Ahmad (Absent: Shiv Daryani, Navid Nathoo, Michael Wang)

2011 Winners

MBA February Class: Zhengze Li, Sharon Liu, Jason Tigas, Allen Wu

MBA January Class: Wallace Ho, Grace Kim, Wayne Lam, Tiffany Lau, Rick Taylor

HBA Section 1: Adebola Adeniran, Chris Cunningham, Talal Damen, Aly Remtullah, Fabian Reusch

HBA Section 2: Matt Allard-Buffet, Garrett Inculet, Kelvin Lin, Philip Szewczyk, Maxim Tcherner

HBA Section 3: Rasim Aliyev, Sharon Chen-Xue, Nuwan Rajapakse, Ari Veittiaho, Marlena Zabielska

Left to right: Jason Tigas, Sharon Liu, George Athanassakos, Allen Wu, Zhengze Li

Left to right: Wallace Ho, Tiffany Lau, George Athanassakos, Grace Kim, Rick Taylor, Wayne Lam

Left to right: Aly Remtullah, Fabian Reusch, Adebola Adeniran, George Athanassakos, Chris Cunningham, Talal Damen

Left to right: Kelvin Lin, Garrett Inculet, George Athanassakos, Matt Allard-Buffet, Maxim Tcherner, Philip Szewczyk

Left to right: Nuwan Rajapakse, Sharon Chen-Xue, George  Athanassakos, Marlena Zabielska, Ari Veittiaho (Absent: Rasim Aliyev)

2010 Winners

MBA August Class: Ibrahim Dossani, Chim Kan, Ying Li, Henry Liu and Tamar Tepper

MBA April Class: Elizabeth Anton, Rohan Belliappa, Mauricio di Bartolomeo, Derrick Fournier and Summer Zaheen

MBA March Class: Jason Fenn, Clayton Feick, Farjad Iravani, Chris O'Grady and Pete Walker

HBA Section 1: Lorne Creighton, Jeff Detz, Jonathan Garbe, Mike Sharp and Calvin White.

HBA Section 2: Mattias Adebäck, Michiel Arends, Benjamin Chaubert, Jay Kwon and Adam Lodin

HBA Section 3: Matthew Hall, Linden Head, Aaron Posluns, Dev Saxena and Dale Zhang

Left to right: Ibrahim Dossani, Henry Liu, Tamar Tepper, George Athanassakos, Ying Li, Chim Kan

Left to right: Elizabeth Anton, Rohan Belliappa, Summer Zaheen, Derrick Fournier (Absent: Mauricio di Bartolomeo)

Left to right: Pete Walker, Chris O'Grady, Jason Fenn, George Athanassakos, Clayton Feick, Farjad Iravani

Left to right: Lorne Creighton, Mike Sharp, George Athanassakos, Calvin White, Jonathan Garbe (Absent: Jeff Detz)

Left to right: Mattias Adebäck, Benjamin Chaubert, George Athanassakos, Michiel Arends, Jay Kwon (Absent: Adam Lodin) 

Left to right: Linden Head, Dale Zhang, George Athanassakos, Aaron Posluns, Matthew Hall, Dev Saxena

 

2009 Winners

MBA Agust Class: Rob Hales, Brooke Harley, Alexander MacDonald, Anne Mullin and Tony Rizzi

MBA April Class: Samira Amini, Erin MacKenzie, James Mazur and Paul Nieznalski

MBA March Class: Dalton Baretto, Vanessa D'Costa, Alykhan Ladha, Jennifer Nowski and Samar Sidhu

HBA Section 1: Aiden Amri, James Arsenault, Justin Machin, Colin Wong and Matt Zajac.

HBA Section 2: Arpit Bansal, Hersh Gandhi, John Huo, Kelvin Mu and Ali Sabur.

Left to right: Rob Hales, Tony Rizzi Brooke Harley, George Athanassakos, Anne Mullin, Alexander MacDonald

Left to right: James Mazur, Erin MacKenzie, George Athanassakos, Samira Amini, Paul Nieznalski

Left to right: Samar Sidhu, Vanessa D'Costa, George Athanassakos, Alykhan Ladha, Jennifer Nowski, Dalton Baretto

Left to right: Aiden Amri, George Athanassakos, Justin Machin, James Arsenault, Matt Zajac, Colin Wong

Left to right: John Huo, George Athanassakos, Ali Sabur, Arpit Bansal (Absent: Hersh Gandhi and Kelvin Mu)

 

2008 Winners

MBA August Class: Adam Ditkofsky, Jason Green, Kevin Halmos, George Nikopoulos and Claudio Rojas.

MBA April Class: Adam Carlson, Trevor Hand, Nick Kuzyk and Mike Lazarovits

MBA March Class: Collin Bendell, Sarah Helppi, Mike Hornby-Smith, Chris Lerch and Kristen Sam

HBA Section 1: Matt Manias, David McCann, Geoffrey McLeod, Kirk McNamara and Alex Motherwell

HBA Section 2: Devanie Gosine, Karonlina Kibis, Nikki Papadopoulos, Ralph Pierer and Justin Toribio
 

Left to right: Claudio Rojas, Jason Green, George Athanassakos, Adam Ditkofsky, George Nikopoulos, Kevin Halmos

Left to right: Nick Kuzyk, Mike Lazarovits, George Athanassakos, Adam Carlson

Left to right: Kristen Sam, Chris Lerch, Collin Bendell, Mike Hornby-Smith, Sarah Helpi

 

2007 Winners

MBA October Cohort: Mike Liebrock, Niki Choo, Erik Giernalczyk, Andrew Alley and Blaine Woodcock. (Photo shown in The Chou Associates Management Inc. 2007 winners)

 

2006 Winners

HBA Section 1 (Teams tied)

Group 1: Alex Jerome, Morgan Kotisa, Brian Polsinello and Jon Spencer

Group 2: Adam Hoffman, Andy Huang, Enes Kula and Dan McKinlay

HBA Section 2: Attilio Braga, Anuroop Duggal, Cavin Morton and David Pietruszka

MBA Class (Teams tied)

Group 1: Daniel Choi, Kwame Daaku, Shawn Luo and Chen Yang

Group 2: Steve Atkinson, Jimmy Gao and Joseph Kurian

 

2005 Winners

HBA Class: Amy Katchen and Matt Maldoff

MBA Class: Dave Arnaud, Takeshi Enowaki, Andrew Maciel, Andre Mousseau and Navaid Qureshi

 

The Giraffe Capital Corp. Prize

This prize is presented to the students from Dr. Athanassakos' HBA and MBA Value Investing classes with the highest grade point average in the course.


2008 Winners

MBA April Class: Andrew Liang

MBA March Class: Stephen Stewart

HBA Section 1: Daniel Sacks

HBA Section 2: Justin Toribio

George Athanassakos and Stephen Stewart

George Athanassakos and Daniel Sacks

George Athanassakos and Justin Toribio

 

The Patient Capital Management Inc. Prize

This prize is awarded annually and recognizes the student with the highest grade among all Value Investing classes.

2015 Winners

MBA: Mykyta Mykhaylychenko and Gina Kalboneh

HBA: Lynn Hu, Kevin Kim, Rajdeep Mukherjee, Hattie Zhou

Lynn Hu, Kevin Kim, George Athanassakos

Mykyta Mykhaylychenko, Gina Kalboneh, George Athanassakos

2014 Winners

MBA: Charles Hechema and Catherine Yi

HBA: Adam Libertini, Watson Lin, Corey Obermayer, Bowen Qian and Philip Ruffolo

 

The Robotti & Company Advisors LLC Prize

The Robotti & Company Advisors LLC. Prize is awarded to the group, among all value investing classes, whose stock recommendation received the highest recognition by the Fund's Advisory Board and was consequently added to the Ivey Value Fund.


2015 Winners

HBA: Nicole Dee, Kevin Gryp, Daniel Khazzam, Jonathan Miller and Daniel Taylor

MBA: Shashank Chadha, Jose Diaz Fernanz, Ashwin Lobo, Purab Parikh and Jamher Pittman

2014 Winners

Connor Crowley, Angeline Fernandes, Alice Liao, Nancy Meng, Sameer Rabbani

 

 

The Saxon Mutual Funds Prize

This prize is granted to the students from Dr. Athanassakos' MBA Value Investing classes with the highest grade point average in the course.


2009 Winner

Dalton Baretto

George Athanassakos and Dalton Baretto

 

2008 Winner

Sameer Panjwani

Sameer Panjwani and George Athanassakos

 

The Stacey Muirhead Capital Management Ltd. Prize

This prize is granted annually to one HBA student and one MBA student, who in the judgment of Professor Athanassakos, demonstrate exceptional promise in understanding and applying value investing concepts and techniques.
 

2015 Winners

MBA February Class: Farah Lalani, Mykyta Mykhaylychenko, Graham O'Neill

MBA January Class: Keisha Bailey, Patrick Welsh

HBA: Davit Kantola, Kevin Kim, Austin Sinclair, Oscar Wong, Hersi Shima


Left to right:  Davit Kantola, Kevin Kim, George Athanassakos

Left to right: Mykyta Mykhaylychenko, Graham O'Neill,
Farah Lalani,
George Athanassakos

Left to right: George Athanassakos, Keisha Bailey and Patrick Welsh

2014 Winners

MBA January Class: Evan Huang

MBA February Class: Tristan Hodge, Charles Hechema

HBA: Felix Boisse, James Hammond, Chris Voorpostel, Brad Wood

Left to right: Evan Huang and George Athanassakos

Left to right: Charles Hechema, George Athanassakos and Tristan Hodge

Left to right: Brad Wood, George Athanassakos, Felix Boisse

 

Left to right: James Hammond, George Athanssakos

 

2013 Winners

MBA February Class: Chris Goulakos and Shrikesh Majithia

MBA January Class: Geoff Butt and Edouard Morin

HBA:  Samaar Haider, Gietha Murugiah, Linda Xu and Sherlyn Yang

Left to right: Shrikesh Majithia, George Athanassakos and Chris Goulakos

Left to right: Edouard Morin, George Athanassakos and Geoff Butt

Left to right: Sherlyn Yang, Linda Xu, George Athanassakos,
Gietha Murugiah and Samaar Haider

 

2012 Winners

HBA Section 1: Andrzej Zarzycki

HBA Section 2: David Yi

HBA Section 3: Sylvia Broschinski, Fartunov, Ivan and Navid Nathoo

MBA February Class: Griffin Gettas and Shady Ghattas

MBA January Class: Andrew Michalik and Brent Osborne

Left to right: Andrzej Zarzycki and George Athanassakos

Left to right: Griffin Gettas, George Athanassakos, Shady Ghattas

Left to right: Andrew Michalik, George Athanassakos, Brent Osborne

 

2011 Winners

HBA Section 1: Chris Cunningham

HBA Section 2: Minh Nguyen

HBA Section 3: Marlena Zabielska and Melody Tao

MBA February Class: Radu Bolohan

MBA January Class: Ryan Irvine

Left to right: Chris Cunningham, Marlena Zabielska,
George
Athanassakos, Minh Nguyen (Absent: Melody Tao)

Left to right: Radu Bolohan, George Athanassakos, Ryan Irvine